قالب وبلاگ قالب وبلاگ
X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

به سمت بیکرانه ها
 
چو دارو تلخ میباشد، نوشتن از تو ای بانو

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ سه‌شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1391 توسط مریم امینی

ابوبکر یقین از شاعران معاصر افغانستان است.سرگذشت

ابوبکر یقین فرزند ملاسکندر در زمستان سال 1332 خورشیدی در روستای سروستان  مربوط به ولایت هراتدیده به دنیا گشود. مقدمات علوم دینی رادرمسجد جامع روستای سروستان ومقدمات علوم ادبی را نزد مادرش (قریش) که یکی از بانوان باسواد آن روستا بود، فراگرفت.


آثار

ابوبکر یقین یکی از شاعران شناخته شده هرات است که در قالبهای قصیده ، غزل ، رباعی ، مثنوی و مخمس شعر سروده و اشعارش در اکثر روزنامه هاو مجلات خارج و داخل افغانستان به چاپ رسیده‌است.

از آثار شعری ابوبکر یقین می‌توان از کتاب (مثنوی منظوم تاریخ کهن آریانا) نام برد که در دهه 60 خورشیدی منظوم شده‌است. کتاب دیگر ابوبکر یقین زیر نام تخمیس غزلیات حافظ است که درسال 1385 خورشیدی از طریق نشر زیتون در تهران به چاپ رسیده‌است. از آثار دیگر ابوبکر یقین (مجموعه غزلیات) اوست که هم اکنون آماده چاپ است.

ازابوبکریقین دومثنوی دیگر به نانمهای «لیلی ومجنون) ومثنوی (یوسف وزلیخا) درمطبعه دولتی هرات درسال ۱۳۸۹ خورشیدی به چاپ رسیده‌است. برای معلومات بیشتر دربارهٔ ابوبکر یقین وسبک شعری وی میتوان به مقدمه وتقریظ‌های آن دوکتاب مراجعه کرد که تقریظ نخست به قلم استاد غلام نبی یقین رئیس تربیه معلم هرات وتقریظ دومی به قلم پوهندوی استاد فریور نگارش یافته‌است. آخرین اثر الحاج ابوبکر یقین تا الحال دیوان اشعارش میباشد و به اتمام رسیده است ولی هنوز بچاپ نرسیده ابوبکر یقین فعلاً در روستای سروستان که قریه ای در ولسوالی انجیل هرات میباشد زندگی میکند جایی که آبا و اجدادش زندگی میکردند.

یقین در کنار شعر به تدریس فرزندان مردم نیز در خانه اش مشغول است. 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک